Znajdź to miejsce, czyli gdzie dobrze inwestować pieniądze. Część II

Sprawdzając Analyticsa okazało się, że poprzedni artykuł pt. „Złote miejsce, czyli gdzie inwestować pieniądze” miał sporą ilość wejść i mały czynnik odrzuceń. Okazało się zatem, iż ludzi interesuje nie tylko – inwestowanie online, ale także gdzie to robić. Widząc popularność tego zagadnienia uznałem, że warto go kontynuować. Zapraszam zatem do drugiej części materiału – gdzie dobrze inwestować pieniądze?

Najlepsze miejsce inwestycyjne – jak je znaleźć?

Jeden z moich znajomych od lat wiedział, że chce zostać dziennikarzem. Zawód ten jednak, ma to do siebie, że jest jak drzewo z wielkimi rozgałęzieniami. Wybierając dziennikarstwo można specjalizować się w gospodarce, kulturze, muzyce, polityce lub sprawach społecznych. Można też zostać paparazzim, uganiać się za gwiazdami i pisać newsy na pudelka. Mój znajomy czuł, że chce to robić, jednak nie wiedział dokładnie w jakiej dziecinie. By się przekonać starał się liznąć niemal każdego z tematów dziennikarstwa. Próbując wielu rzeczy uznał, że najlepiej odnajduje się w muzyce. Pisał recenzje, relacje, felietony i przeprowadzał wywiady. Spróbował wielu, jednak to było to w czym się odnalazł. Ale co to ma do tematu artykułu?

Szukając miejsca, w którym można inwestować pieniądze, warto prześledzić niemal wszystkie możliwe, gdyż rynek inwestycyjny oferuje obszerną liczbę aktyw, platform i miejsc. Jak zatem znaleźć miejsce do inwestowania?

 1. Rozejrzyj się. Sprawdź gdzie można inwestować pieniądze. Informacji poszukaj w fachowej prasie lub zapytaj wujka Google. Mamy XXI wiek, więc dostęp do tego typu informacji jest powszechny,
 2. Zapoznaj się z nimi. Znając miejsca, warto poznać ich możliwościami. Sprawdź, poczytaj, poznaj podstawy, zgłęb swoją wiedzę, przygotuj się.
 3. Spróbuj swoich sił. Jeśli któryś z rynków zwróci Twoją szczególną uwagę, to spróbuj swoich sił. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie tzw. konta demo, na którym można dokonywać inwestycji za pomocą wirtualnych funduszy. Drugim jest przeznaczenie niewielkiej kwoty na dokonanie próbnych inwestycji. Osobiście polecam jednak konto demo,
 4. Wybierze miejsce. Gdy poznasz inwestycyjne obszary i spróbujesz swoich sił, przychodzi pora na wybranie konkretnego miejsca. Warto to zrobić, gdyż inwestowanie na kilku gałęziach, to jak trzymanie kilku srok za ogon. W każdym momencie jedna z nich może się urwać.

Ok, ale konkretnie – gdzie dobrze inwestować pieniądze?

Szukając miejsce, w którym chcemy zainwestować pieniądze, warto zwrócić uwagę na poniższe propozycje:

 1. Giełda to miejsce, w którym dokonywane są wirtualne transakcje pomiędzy kupcami, a sprzedawcami oferującymi udziały w spółkach akcyjnych określanymi. Akcje to rodzaj papierów wartościowych czyniących z kupującego jednego z właścicieli firmy i obracane za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Po dokonaniu zakupu osoba ta może:
 • Brać udział w walnych zgromadzeniach i decydować o losie firmy,
 • Otrzymywać część zysku firmy określanego, jako dywidenda. Kwota ta jest przeznaczona akcjonariuszom raz do roku,
 • Handlować zakupionymi akcjami firmy, gdy nadarzy się interesująca okazja

Droga kupna akcji jest stosunkowo prosta. Wystarczy założyć rachunek maklerski, dokonać   przelewu funduszy, wybrać interesujące nas akcje, a następnie dokonać zakupu poprzez ustalenie limitu ceny oraz ilości akcji. Po prawidłowym wykonaniu tej czynność stajemy się inwestorami giełdowymi.

 1. Fundusze inwestycyjne to forma wspólnego inwestowania pieniędzy w oparciu o indywidualne lub zborowe lokowanie środków wpłaconych przez uczestników funduszy. Oznacza to, że uczestnicy lokują swój kapitał w wybrane aktywa i przewidując przy tym, czy jego wzrost spadnie lub wzrośnie. Inwestując w fundusze inwestorzy mają szansę ulokować swoje oszczędności w droższe aktywa. Ponadto ich działania są również bardziej elastyczne, gdyż w każdym momencie mogą dokupić lub odsprzedać swoje jednostki inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne można wybierać pod kątem:
 • Im mniejsze ryzyko tym spokojniejsza inwestycja, czyli wybierać trwałe i stabilne miejsca, które mają ugruntowaną pozycję na rynku. Akcje mogą być droższe, a inwestycja dość czasochłonna, jednak jest to w miarę bezpieczna inwestycja,
 • Im większe ryzyko tym szybsze pomnożenie kapitału, czyli wybierać nowe spółki mające szansę na gwałtowny wzrost wartości swoich akcji. Kupując akcje mało znanej lecz szybko rozwijającej się firmy inwestor ma szansę na szybki wzrost inwestycji. Łączy się to jednak ze znacznie większym ryzykiem straty dochodów,

 1. Dom diamentów to miejsce, w którym możemy dokonać zakupu diamentów i brylantów inwestycyjnych. Kamienie szlachetne od lat cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród fanów błyskotek, ale również przedsiębiorców. Wszystko za sprawą dość sporego bezpieczeństwa inwestycyjnego. Diamenty inwestycyjne tworzą niewielki rynek, dzięki czemu są dość odporne na spekulacje giełdowe. Ich wartość nie jest chwiejna i od zapotrzebowania na rynku. Wybierając jeden z domów diamentów, warto jednak pamiętać, że :
 • Inwestowanie w diamenty to długoterminowa inwestycja, która będzie trwała minimum 3-4 lata. Kupując i sprzedać diament w przeciągu miesiąca możemy narazić się na straty,
 • Opłaty związane z inwestycją są spore, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ofertami domów diamentów, by wiedzieć jaką pobierają marżę i jaki jest ich poziom wiedzy na temat diamentów,
 • Warto poznać podstawowy oceny diamentów, by uniknąć zakupu drogiego bubla.
 1. Mennica to miejsce, w którym możemy dokonać zakupu złota, srebra, platyny i innego cennego kruszcu. Inwestycja w tego rodzaju aktywa ma długą i bogatą historię, gdyż złoto i srebro od lat wykorzystywane były do wymiany dóbr. Wartość jednego i drugiego aktywa jest stosunkowo stała. Istnieją jednak sytuacje, w których cena kruszcu może ulec poważniej zmianie. W przypadku złota, są to wydarzenia polityczno-społeczne, w którym państwo powraca do pierwotnych form majątkowych – odrzuca walutę i skupia się na złocie. W przypadku srebra, to coraz większe zapotrzebowanie w przemyśle oraz coraz mniejsza ilość wydobywanych surowców.
 2. Startup to biznes początkujących przedsiębiorców, o którym warto wspomnieć na zakończenie. Startup to jedna z nowoczesnych form lokowania funduszy polegająca na udzieleniu pomocy finansowej młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero zaczynają swoją podróż w świecie biznesów. Jest to dość ryzykowna forma inwestowania, która jednak może przynieść zysk w zaskakująco szybkim czasie.

Rynek inwestycyjny jest obszerny i składa się z wielu miejsc, w którym możemy lokować nasze fundusze. Wybierając jednak na oślep może w szybkim tempie pozbyć się wszystkich oszczędności przeznaczonych na inwestowanie. Warto zatem dokładnie rozejrzeć się i wybrać takie miejsce, w którym będziemy mogli się odnaleźć. Znając jego zasady, historię, aktywa będziemy wiedzieli gdzie dobrze zainwestować pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑