Chcę zarabiać więcej, czyli jak dobrze zainwestować pieniądze

Ostatnie pisałem dużo o wszystkim, tylko nie o inwestycji. Przyszedł zatem czas, by w końcu powrócić do rdzennego tematu bloga – inwestowania. Poruszaliśmy już zagadnienia teoretyczne, warto więc skupić się na praktycznych. Porozmawiajmy zatem o tym – jak dobrze zainwestować pieniądze?

Inwestycja w siebie, czyli jak dobrze zainwestować pieniądze

Istnieje kilka sposobów na skuteczne zainwestowanie pieniędzy. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów, pragnę poruszyć nieco inny temat – inwestycji w siebie. Owszem, jest to zagadnienie oklepane i obgadane przez wszystkich polskich coacherów. Inwestowanie w siebie to jednak najtańsza i najbardziej przyszłościowa forma inwestycji.

Anthony Robbins powiedział niegdyś, że potrzeba rozwoju i nauki nowych umiejętności jest jedną z sześciu fundamentalnych potrzeb każdego człowieka. Inwestycja we swoje umiejętności daje człowiekowi trzy główne plusy:

  1. Jest to forma przyjemności, gdyż każde osiągnięcie daje poczucie satysfakcji. Wygrywając człowiek czuje się bardziej dowartościowany i wzrasta jego samoocena. Inwestując w siebie podejmujemy wyzwanie, a każda wygrana daje nam poczucie zadowolenia,
  2. Jest to forma bezpieczeństwa i kontroli, gdyż zdobywanie umiejętności przygotowuje nas na różniejsze okoliczności. Będąc przygotowanym wiemy, że damy radę w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji,
  3. Jest to forma przygotowania do zarabiania pieniędzy, gdyż większa wiedza i umiejętności sprawiają, że jesteśmy bardziej wartościowi dla pracodawców, współpracowników i klientów,

Przykład: mam znajomego imieniem Łukasz, który przez pół życia pracował w sklepie. Mało zarabiał, dużo pracował, miał beznadziejnego szefa i otaczał się ludźmi, których nie lubił. Z dnia na dzień czuł się coraz gorzej. W efekcie stanął przed wyborem – albo wpadnie w szpony depresji, albo coś z tym zrobi. Odłożył trochę pieniędzy i poszedł na szkolenia z social media. Okazało się, że miał dryg do pisania postów i prowadzenia kampanii. Zrobił kurs, otrzymał certyfikat i dostał się na staż. Wciąż pracował w sklepie, jednak kilkanaście godzin w tygodniu przebywał w biurze, w którym prowadził kampanie. W międzyczasie czytał książki psychologiczne dotyczące samorozwoju. Co było dalej? Po miesiącu stażu zaproponowano mu stałą posadę. Rzucił robotę w sklepie i związał się z agencją. Dzięki książkom otworzył się do ludzi i poznał nowych znajomych. Gdy  ostatnio z nim rozmawiałem wspominał, że spotyka się z koleżanką z pracy. Wszystko to dzięki temu, że zainwestował w siebie i postawił na samorozwój.

Konkretne przykłady jak dobrze inwestować pieniądze

Inwestowanie w siebie to świetny pomysł, no ale przejdźmy do konkretówjak zarabiać w internecie i nie tylko. Rynek inwestycyjny jest zależy od sytuacji gospodarczo-politycznej, decyzji polityków oraz zachowania inwestorów. Niemożliwe jest wskazanie bezpiecznych inwestycji, które na pewno przyniosą zysk. Istnieje jednak pewne grupa w miarę bezpiecznych aktyw, które w dalszej lub bliższej, przyszłości mogą przynieść zysk. Oto kilka przykładów:

  1. Obligacje korporacyjne – patrząc na przykładzie polskiego systemu podatkowego można, by uznać, że państwa żerują na małych i średnich przedsiębiorstwach. Nie można tego jednak powiedzieć o światowych korporacjach. Wiele z nich ma większe wpływy niż niejedno państw, przez co są niemal niezniszczalne. Warto zatem inwestować w spółkę, która wypuszcza obligacje. System jest mnożenia kapitału jest prosty – inwestor kupuje akcje, czeka na zwiększenie ich wartości, a następnie sprzedaje z odsetkami. Wpierw jednak należy dokładnie zapoznać się z sytuacją korporacji,
  2. Obligacje skarbowe – trudno sobie wyobrazić bankructwo światowej korporacji, a jeszcze trudniej państwa. Oczywiście są wyjątki typu Argentyna lub Grecja, jednak one potwierdzają regułę. Zakup obligacji skarbowych, to inwestycja długoterminowa na okres od 2 do 10 lat. Po tym czasie możemy sprzedać swoje akcje z zyskiem 4, 5 lub 6 %,
  3. Fundusze inwestycyjne – to kolejne aktywa o charakterze długoterminowym. Fundusze umożliwiające inwestowanie w całe indeksy, czyli średnią rynkową. Sposób inwestycji i jej analizy jest stosunkowo prosty, dzięki czemu początkujący inwestorzy nie będą potrzebowali pomocy analityków, specjalistów i doradców,
  4. Lokaty bankowe – powyższe przykłady to forma inwestycji długoterminowych, jednak nie każdy ma czas by tyle czekać. Krótkoterminowym rozwiązaniem są lokaty bankowe, które mogą przynieść przychód w przeciągu jednego roku. Banki nie tylko są filarem światowej gospodarki, ale także gwarantują zysk na poziomie 6-6,5%. Niestety w Polsce wciąż obejmuje „podatek belki”, przez co państwo zabierze nam 1/5 naszego zysku.
  5. Platyna – niedawne analizy XBT wskazują, iż wartość złota powoli spada. Nie można tego jednak powiedzieć o platynie. Kruszec nie jest tak prestiżowy jak złoto, jednak ma szerokie zastosowanie. Oprócz biżuterii można go także wykorzystać w celach produkcyjnych, więc warto mieć na niego uwagę.
  6. Inwestycje alternatywna – mało kto wie, że inwestować możemy również w wiele innych, dość nietypowych rzeczy. Inwestycja alternatywna to ulokowanie swoich funduszy w luksusowym alkoholu, dziełach sztuki, kolekcjonerskich płytach winylowych, fotografiach lub pamiątkach. Rzeczach i gadżetach, które mają wartość kolekcjonerską dla zbieraczy i pasjonatów. Jednak ta forma inwestycji kierowana jest do ludzi obeznanych w temacie, którzy wiedzą jak ocenić wartość wybranego aktywa.

Kontrola wydatków jako forma zarabiania

Praktycznym, bezpłatnym i skutecznym sposobem na inwestowanie jest również kontrola wydatków. Nierzadko się zdarza, że wypłata, która miała starczyć na cały miesiąc, znika w przeciągu dwóch tygodni. Można za to obwiniać opłaty, rachunki, wysokie podatki itp. Nierzadko jednak zdarza się, że pieniądze się nas zwyczajnie nie trzymają i wydajemy je na lewo i prawo. W takiej sytuacji przydałaby nam się kontrola wydatków.

Kontrolę można rozpocząć od analizy comiesięcznych kosztów i obliczenia na co i ile wydajemy.  Okaże się wtedy ile mamy zbędnych kart kredytowych, zawyżonych rachunków i niekorzystnych abonamentów. Następnie przeanalizujmy rachunki i zbadajmy, czy nie nadużywamy prądu, gazu lub wody. Warto także przejrzeć paragony, by sprawdzić, czy nie wydajemy pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. W efekcie możemy dojść, gdzie tak naprawdę lądują nasze pieniądze.

Gdy już zakopiemy studnię, która pochłaniała nasze fundusze, okaże się, że nasza sytuacja finansowa wcale nie jest taka zła. Wtedy warto założyć osobne konto oszczędnościowe, na którym będziemy mogli wpłacać oszczędzone pieniądze.

Odpowiednio zainwestowane pieniądze prędzej, czy później zwrócą nam się ze sporą nadwyżką. Inwestować możemy w powyższe aktywa, ale także w samego siebie. Szkoląc się i rozwijając mamy szansę być lepsi w tym co robimy, co prędzej czy później okaże się opłacalne. Pamiętajmy zatem, że by móc mieć pieniądze trzeba wiedzieć, jak funkcjonuje inwestowanie online

One thought on “Chcę zarabiać więcej, czyli jak dobrze zainwestować pieniądze

Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑