Teraz albo nigdy – inwestowanie z głową

Na początku wypadałoby się przywitać i przedstawić, ale o tym, kim jestem możecie przeczytać sobie w mojej stopce biograficznej. Jeśli kwestie formalne typu „Hi, My name is …”, mamy już z głowy, to odpowiem Wam na najczęściej zadawane mi pytanie, czyli: Skąd człowieku masz te pieniądze? oraz moje ulubione: Kogo okradłeś, by to wszystko mieć?. Otóż w życiu nikogo nie okradłem, bo nie umiem kraść – poważnie, kiedyś nawet próbowałem podkraść Sneakersa, ale nie wyszło. Wszystko, co mam, zawdzięczam pracy, przygotowaniu i odrobinie szczęścia, dlatego pragnę opowiedzieć Wam, na czym zarobiłem niemałe pieniądze. Wszystko kryje się w jednym słowie – inwestowanie online, które jest jednym z moich źródeł utrzymania.

pabloNo dobra, ale co to jest inwestowanie?

Gdy wpiszecie sobie w Google hasło „czym jest inwestowanie”, to wyskoczy Wam mnóstwo stron z informacjami na ten temat, więc nie ma sensu, bym przepisywał tu regułki, definicje itp. Lepiej będzie, jak po swojemu napiszę, co to jest inwestowanie i jak zacząć inwestować.

Adam, znalazłem bilety do Japonii za niecałe 2000 zł w dwie strony, lecimy? – takie pytanie dostałem kiedyś od mojego przyjaciela Michała, który też jest podróżnikiem. Japonia to kraj, który zawsze chciałem zwiedzić, no ale nigdy nie miałem za co. Wtedy też nie, ale uznałem, że muszę lecieć i koniec. Nie wiedziałem wtedy, czym jest inwestowanie, więc został provident. Wziąłem pożyczkę, kupiłem bilety, poleciałem, było pięknie, nie żałuję. No… ale dług został. Chcąc go spłacić, szukałem dodatkowego źródła zarobku, a wtedy jeszcze moja firma finansowo raczkowała. Monika, moja narzeczona i fanka DiCaprio, po obejrzeniu „Wilka z Wall Street”, śmiejąc się, doradziła, bym dowiedział się, w jaki sposób możemy inwestować pieniądze i zarabiać grube miliony. Dla niej był to żart, a dla mnie – inspiracja.

gif inwestycje

Czym jest inwestowanie? Sposobem na zarobienie większych lub mniejszych pieniędzy. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego przygotowania. Wyobraźmy sobie, że nasz kolega zakłada firmę i chce od nas pożyczyć trochę pieniędzy na jej rozkręcenie. Dając mu te pieniądze, w zamian przypisuje nam małą część swojej działalności. Gdy on pracuje nad rozwojem, my obserwujemy jego działania. Jeśli się rozkręci, zyska stałych klientów i umocni pozycję na rynku, wtedy część firmy, którą od niego kupiliśmy, zyska na wartości. Sprzedając ją nie tylko odzyskamy pożyczone pieniądze, ale też zyskamy ich nadwyżkę. Mając dodatkowe fundusze, możemy pomóc w rozkręceniu firmy innemu koledze, który też ma szansę na rozwój.

Wiesz, dlaczego warto inwestować, ale też pamiętaj, kiedy inwestować

pablo (10)

Trochę patetyczny ten cytat, ale myślę, że dobrze tłumaczy ideę inwestowania. Dlaczego warto inwestować? Dla mnie to sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, a nie główne źródło utrzymania. Moja firma się dobrze rozwija i nie narzekam, ale każdy lubi mieć tzw. ekstra pieniądz. Nie kręcą mnie samochody, drogie hotele, prestiż i szpan, ale podróże. Wraz z Moniką kochamy latać i zwiedzać dziwne miejsca. Mam jednak swoje lata i staram się być odpowiedzialnym facetem, więc nie wydaje wszystkich dochodów firmy. Idealnym więc rozwiązaniem okazało się inwestowanie.

Wszystko fajnie brzmi, ale zanim rzucisz ostatnie pieniądze na rynek, dowiedz się kiedy inwestować. Wróćmy do mojej historii. Monika żartowała z tym Wilkiem, ale mnie to wkręciło. Zacząłem czytać o inwestowaniu, dowiadywać się, kiedy inwestować na giełdzie, a kiedy inwestować w złoto. Przygotowywałem się, bo czułem, że to mi się przyda. Gdy moja firma wygenerowała większy dochód, mogłem albo spłacić ¾ kredytu, albo … zainwestować. Zainwestowałem. Miałem już upatrzoną spółkę, która etapowo się rozwijała. Rzuciłem więc swoje pieniądze na rynek i … udało się! Zarobiłem! Dzięki temu nie tylko spłaciłem dług, ale też trochę mi zostało. Odpowiadając więc na Wasze pytanie jak zacząć inwestować i kiedy? Wtedy gdy będziecie gotowi. Gdy będziecie mieli trochę wiedzy i odłożonych pieniędzy.

Inwestowanie z głową, czyli w co inwestować

pablo (11)

Nie znam autora tego cytatu, ale uważam, że jest genialny. Jeśli chcesz zarabiać na inwestowaniu, to z jednej strony musisz wiedzieć w co inwestować, ale też jak inwestować z głową i poznać zasad inwestowania pieniędzy dla początkujących. W jaki sposób możemy inwestować pieniądze? Wybór mamy całkiem spory, gdyż wymienia się:

  • inwestowanie na giełdzie

  • inwestowanie w złoto

  • inwestowanie w akcje

  • inwestowanie w waluty

  • inwestowanie w nieruchomości

  • inwestowanie w fundusze

  • inwestowanie w dzieła sztuki lub przedmioty mające dużą wartość

  • inwestowanie przez opcje binarne

  • inwestowanie na forexie

Trochę tego jest, więc mamy w co inwestować. Zanim jednak wybierzemy punkt docelowy, warto wpierw wiedzieć, jak inwestować w siebie? Chodzi tu przede wszystkim o rozwój. Bez pogłębiania wiedzy i śledzenia rynku, możemy podjąć złą decyzję, która przysporzy nam kłopotów. Pamiętam taką sytuację …

Jeden z moich dalszych znajomych dowiedział się, że inwestuję i bardzo chciał mi doradzić. Podrzucił mi cynk według którego pewna firma zacznie się szybko rozwijać. Nie śledziłem historii tego przedsiębiorstwa, ale on nakręcał mnie bym zainwestował w nią wszystko co mam. Nie jestem specem w inwestycjach, ale swój rozum mam. Nie pobiegłem za królikiem, nie zainwestowałem, tylko śledziłem działania. Okazało się, że ten złoty strzał okazał się totalnym zonkiem, bo firma nagle splajtowała. Jakbym posłuchał mojego znajomego, to teraz byłbym gołodupcem.

Inwestowanie z głową to główna odpowiedzieć na to, jak inwestować. Rozwijaj się, ucz, śledź, sprawdzaj. Nie musisz być od razu maklerem, ale dobrze byś wiedział, co robisz.

Inwestowanie bez tajemnic, czyli inwestowanie a ryzyko

pablo (12)

Tak, ja też straciłem na inwestowaniu. Nie ukrywam tego. Było kilka inwestycji, które pomimo mojego przygotowania i śledzenia tematu po prostu nie wypaliły. Pamiętam jak …

Było spore zamieszanie na rynku w związku z wyborami prezydenckimi. Trump jest szefem w zarabianiu milionów, no ale gaduła z niego straszna. Przez jakiś czas w wyniku jego wypowiedzi, był niemały mętlik na rynku. Obserwowałem wtedy jedne aktywa, które wyraźnie zyskiwały na gadulstwie Trumpa. Nie znałem ich dobrze, ale zaryzykowałem i postawiłem na ich rozwój. Niestety w pewnym momencie Trumpo zmienił front, przez co firma, w którą zainwestowałem straciła na wartości. Utopiłem trochę pieniądze, ale dzięki temu dowiedziałem się, że po pierwsze, trzeba lepiej śledzić rynek 2, po drugie politycy gadają straszne kocoboły.

Nie będę Cię oszukiwał. Inwestowanie to ryzyko, dlatego tak dużo mówię o przygotowaniu i inwestowaniu z głową. Nie ma też co się zrażać po pierwszej straconej stówce, bo możesz wyciągnąć z tego wartościową lekcję.

twoje emerytura

Inwestować czy oszczędzać, czyli jak patrzeć w przyszłość

Twoje pieniądze są jak ten przysłowiowy statek. Możesz je trzymać w skarpecie, pod łóżkiem, lub zakopane na działce, albo puścić na pełne morze, by wróciły z zacnymi połowami. Nie będę Was namawiał na inwestowanie, gdyż sami musicie sobie odpowiedzieć na pytanie – inwestować czy oszczędzać? Wiedzcie tylko, że …

W każdej książce na temat marketingu, jak mantrę powtarza się: pieniądz musi być w ruchu. Dlaczego? Jeśli macie do wyboru: albo trzymać w ręku dyszkę, albo zamienić ją na stówkę, to co wybierzecie? Prędzej czy później wydacie tę dyszkę i nic z tego nie będziecie mieli. Jeśli rzucicie tę dyszkę w ruch, to będziecie mieli okazję zdobyć stówkę. Tak to się kręci, więc po prostu – oszczędzanie albo inwestycje.

Ok, rozpisałem się i to sporo jak na pierwszy wpis. Co w tym wszystkim jest najważniejsze? Ważna jest Twoja wiedza i świadomość działania. Zanim rzucisz pieniądze w ruch, dowiedz się – czym jest inwestowanie, w co inwestować i kiedy inwestować. Analizuj, sprawdzaj, badaj, ucz się, pisz notatki i myśl. To wszystko. Niby dużo, niby mało, zależy jak dla kogo. Ok, to tyle. Trzymajcie się!

pablo (13)

6 thoughts on “Teraz albo nigdy – inwestowanie z głową

Add yours

  1. Aktualnie w zakladach przydatna jest sluszna doza materialów zdalnie sterowanych. Wsród najprostszych sposród nich o przytoczyc roboty, samochody, samoloty i jednostki. Czym – oprócz cienia równiez trybu leczenia – dziela sie do siebie wspomniane modele? Róznica pomiedzy konkretnymi modelami wystepuje z zaawansowania technicznego a normy detali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑