Chcę iść dalej, czyli jak zmotywować się do pracy.

Przeglądając ostatnie wpisy można zauważyć, że „Inwestowanie po godzinach” powoli zamienia się w bloga motywacyjnego. Jak osiągnąć sukces?, jak zacząć inwestować?, czy też jak pracować nad sobą by skutecznie inwestować? – takie tematy znajdziemy. Czy to źle? Nie sądzę. Nigdy nie chciałem się zamykać w jednej tematyce. Ponadto uważam też, że każdy może osiągnąć swój sukces. Należy tylko wiedzieć, jak się za niego zabrać i jak podtrzymywać swoją motywację?

Czym jest wewnętrzna energia, czyli jak motywować się do pracy.

Zanim przejdziemy do części teoretycznej, odpowiedz sobie proszę na poniższe pytania. Wierzę, że pomogą Ci one ocenić swoje nastawienie do życia.

Co czujesz wstając z rana?

 1. Znowu nudny dzień, chcę spać.
 2. Dobra, wstaję, działamy.

Co czujesz idąc do pracy?

 1. Znowu ta do dupy robota.
 2. Mój plan na dziś to …

Co czujesz wracając z pracy?

 1. Ale jestem zmęczony.
 2. To teraz idziemy dalej … na trening?

Co czujesz kładąc się spać?

 1. Kolejny nudny dzień.
 2. Ok, na jutro jest plan taki …

Jeśli na wszystko odpowiedziałeś negatywnie, to oznacza, że brak Ci energii, czyli wewnętrznej motywacji do realizacji zadań. Energia ta w głównej mierze odpowiada, za chęć do realizacji swoich celów, pragnień, marzeń, obowiązków oraz zaangażowania społecznego. Ponadto jest ona również głównym źródłem naszego dobrego samopoczucia.

Często zdarza się jednak, że mamy zbyt niski poziom energii. Powodem może być nadaktywność bądź jej brak. Gdy jesteśmy stale zapracowani i nie mamy czasu na odpoczynek, wtedy może dojść do wyczerpania. W takiej sytuacji warto zrobić sobie przerwę. Zdarza się jednak, że w swoim życiu jesteśmy bierni. W wyniku stresu, nerwów, narzekania i złej atmosfery tracimy swoją wewnętrzną energię. By móc to zmienić, potrzebna jest praca nad sobą od strony fizycznej, emocjonalnej, duchowej i umysłowej. Zmieniając swoje nastawienie i czerpiąc z energii, można rozpocząć etap samorealizacji. Pozostaje już tylko pytanie – jak motywować się do działania?

Więc, jak motywować się do pracy?

Istnieje kilka sposobów na zmotywowanie siebie do działania i podtrzymanie energii. Poniżej wybrałem dziesięć sposobów, które moim zdaniem, są najskuteczniejsze.

 1. Uporządkuj myśli

Nie ma nic gorszego niż chaos. Poważnie. Nie lubię kurczowo trzymać się planu i uwielbiam spontaniczność, jednak życie w chaosie zaburza skuteczne funkcjonowanie w sferze prywatnej, zawodowej, fizycznej i duchowej. By móc się motywować warto skupić się na celu. By mieć cel trzeba wpierw go wyznaczyć. By móc go wyznaczyć, należy go określić. By móc go określić potrzebna jest życiowa refleksja. By móc poddać się refleksją należy uporządkować myśli.

 1. Wyznacz jeden cel

Biorąc się za kilka rzeczy na raz, zwykle robimy je niedokładnie. Natomiast wykonując zadania po kolei, możemy skupić się na jednym i skrupulatnie je zrealizować. Z wyznaczaniem celów jest podobnie. Wybierając jeden konkretny cel, będziemy wiedzieli, na czym się skupić. Dodatkowo widząc efekty naszych działań łatwiej nam będzie się motywować.

 1. Nie bój się pierwszego kroku

W naszym kraju mawia się – kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Ciężko się z tym nie zgodzić, gdyż bez wyraźnego działania trudno jest osiągnąć sukces. Najtrudniejszy jest jednak pierwszy krok. Moment w którym mamy wyznaczony cel, wiemy co chcemy zrobić ć, ale … nie możesz zrobić pierwszego kroku. Pamiętajmy, że pierwszy stopień to początek naszej dalszej drogi.

 1. Szukaj inspiracji

Inspirację można znaleźć wszędzie. Swoją czerpię z życiorysów muzyków, pisarzy, blogerów, przedsiębiorców, podróżników, aktywistów, historyków. Osób mi nieznanych i bliskich. Poznając i obserwując ludzi, którzy realizują swoje cele, możemy uświadomić sobie, że wszystko jest do osiągnięcia. Znajdując inspirację, znajdziemy energię do dalszego działania.

 1. Zerwij ze zdradliwymi nawykami

Częstym powodem złego samopoczucia i braku motywacji jest rutyna. Nie mając pasji, hobby ani zainteresowań zamykamy się w schematach. Teraz wyobraźmy sobie, że naszą rutyną są złe nawyki.  Sytuację tę można porównać do codziennego i delikatnego podtruwania się, które w efekcie może doprowadzić do … właśnie. Rutyna złych nawyków działa podobnie. Powtarzając złe czynności i zamykając się w negatywnym myśleniu, sami sobie robimy krzywdę. Czas z tym skończyć!

 1. Zmień nastawienie z „muszę” na „chcę”.

Póki żyjemy jeszcze w miarę wolnym kraju, dopóki rząd tego całkiem nie zmieni, cieszmy się wolnością. Co to oznacza? Jeśli nie chcesz czegoś robić, to tego nie rób. Jeśli coś Ci się nie podoba to to zmień. Jeśli coś Ci nie odpowiada to odejdź. Zmień swoje nastawienie z „muszę” na „chcę”. Wiem, że łatwo to powiedzieć niż zrobić, jednak naprawdę możemy kontrolować swoje życie. Realizujmy cele jakie chcemy, a nie te, które są od nas wymagane.

 1. Żyj aktywnie

Ze wszystkich trendów, moda na zdrową żywność i aktywność sportową podoba mi się najbardziej. Właściwe odżywianie i sport to nie tylko hasła marketingowa ludzi z insta. To sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, dotlenianie mózgu, rozwój mięśni, walkę ze swoimi słabościami i źródło pozytywnej energii. Zmień swój jadłospis i zacznij uprawiać sport, który polubisz, a od razu przekonasz się, że był to dobry wybór.

 1. Małe osiągniecie to duży sukces

Warto cieszyć się ze wszystkiego, choćby z najmniejszego osiągnięcia, gdyż każdy krok zbliża nas do celu. Udało Ci się zrealizować jedno z zadań? Ciesz się. Masz do tego prawo.

 1. Zagłuszaj negatywne głosy

Negatywna energia, kumuluje negatywną energię. Zatrzymaj to! Wszystkie szkodliwe głosy pochodzące z zewnątrz i wewnątrz. Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy w Ciebie nie wierzą – zostaw ich. Jeśli słyszysz w swojej głowie zniechęcający głos – zmień to. Twój sukces zależy od tylko Twojej pracy, zaangażowania i poświęcenia.

 1. Nigdy się nie poddawaj się!

Winston Churchill powiedział kiedyś – jeśli idziesz przez piekło – nie zatrzymuj się. Często to powtarzam, ale taka jest prawda. Tylko działanie wprowadzi ruch i tylko skrupulatne dążenie do celu możemy przynieść pożądany skutek. Pytaj się jeśli czegoś nie wiesz, proś o pomoc jeśli potrzebujesz, ale nigdy się nie poddawaj.

Powyższe podpunkty mogą wydawać się banalne. Zapewne zna je każdy z nas. Jednak wierzę w każdy z nich. Gdy tracę motywację skupiam się na swoim celu, szukam inspiracji, idę pobiegać, zagłuszam negatywne głosy i staram się iść dalej. To mnie motywuje. Mam nadzieję, że Ty również znajdziesz swoją własną motywacją bo tylko tak, można osiągnąć swój cel. Wiedząc o tym wiesz jak najlepiej zainwestować pieniądze.

 

One thought on “Chcę iść dalej, czyli jak zmotywować się do pracy.

Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑