Kryptoinwestycja: zalety i ryzyko inwestowania w kryptowalutę

kryptowaluty i ich kursy

Investory News dowiedział się, jak popularny jest taki instrument finansowy wśród ukraińskich biznesmenów i ile jest w niego zainwestowane

Kryptowaluty to aktywa o podwyższonym ryzyku, lotne, których cena zależy od wielu czynników, od wiadomości lub wiadomości na Twitterze po awarię w dużej farmie górniczej.

Nie można przewidzieć stopy kryptowaluty. „To jak wyglądanie przez okno, aby zgadnąć, czy w przyszłym tygodniu będzie padać. Tylko pogoda jest dokładniejsza ”- powiedział Stanislav Podyachev, partner zarządzający w BlockchainLab.

Pomimo wielu zagrożeń inwestowanie w kryptę może być niezwykle opłacalne. „Znam osobę, która kupiła bitcoiny za 1000 USD w 2013 roku. Ta osoba jest teraz milionerem” – powiedział.

Dzisiaj na Ukrainie niezwykle łatwo jest zainwestować w Bitcoin. Kryptowalutę można kupić nawet za gotówkę w terminalach. „Po prostu idziesz ulicą, masz 500 hrywien, widziałem terminal – kup małą kryptę, może za kilka lat będziesz facetem z opowieści o milionerze” – powiedział Podyaczow.

Dodaje, że ponieważ kryptowaluta jest aktywem wysokiego ryzyka, udział w niej inwestycji nie powinien przekraczać 10% całego portfela inwestycyjnego.

Jest to ułamek, który można stracić w ciągu zaledwie kilku minut. Na przykład 23 października kurs Bitcoinów spadł o 500 USD na 3 godziny (z 8033 USD do 7535 USD za 1 Bitcoin). Jednak w ciągu dwóch dni wzrósł on z 7505 USD do 10017 USD w ciągu 16 godzin, a następnie ponownie spadł na dno. Oznacza to, że w ciągu kilku godzin wiele osób zarobiło pieniądze, ale tyle samo straciło.

Inwestycja czy sposób płatności?

wszystkie wyciągnięte kryptowaluty

Alternatywnie kryptowaluta może być używana jako środek płatniczy. Zwłaszcza teraz, gdy istnieje wiele punktów sprzedaży towarów i usług na Ukrainie, gdzie można płacić bitcoinami. „Mechanizm już działa, procedura obliczania jest przetestowana i bardzo prosta” – mówi Stanislav Podyachev.

Ekspert jest pewien, że jeśli więcej osób postrzega kryptowaluty jako środek płatniczy, a ceny w większości sklepów są podawane jednocześnie w hrywnie, innych walutach, kryptowalutach – wtedy nastąpi ich masowa percepcja.

Viktor Chizhevsky, inwestor i ekspert finansowy, zgadza się. „Uważam Bitcoin za walutę, tj. Środek płatniczy, taki jak dolar. Nie ma dla mnie znaczenia, czy stopa Bitcoin wzrośnie czy spadnie – nadal pozostanie w moim koszyku inwestycyjnym – mówi.

Ogólnie rzecz biorąc, Chyzhevsky uważa, że  przemysł kryptograficzny jest bezpieczniejszy niż tradycyjny system bankowy. „Od początku historii kryptowalut nie może być więcej niż 30 bankructw i krachów giełdowych. Podczas gdy w ostatnim kryzysie w latach 2007-2008 485 banków zbankrutowało w samych Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o Ukrainę, planuje się w tym roku zlikwidować 83 bankrutujące banki. Chociaż żadna ukraińska giełda kryptowalut nie zbankrutowała jeszcze ”- powiedział.

Victor Chizhevsky powiedział o swoim doświadczeniu inwestowania w kryptowaluty: „Kiedy pojawił się Bitcoin, tak naprawdę nie wierzyłem w to narzędzie. Ale z czasem zaczął go aktywnie używać. Głównie jako środek płatniczy. A dziś około 20% moich aktywów jest w kryptowalutach i są dystrybuowane w następujący sposób: 70% Bitcoin, 10% Ethereum, 10% Ripple, 10% Monero. Ale planuję zwiększyć udział Monero (uwielbiam ten zasób za jego pełną anonimowość). Korzystam z tych aktywów w taki sam sposób, jak zwykłe pieniądze pieniężne. Na przykład wpłacam depozyt. Dziś w ukraińskich bankach maksymalna stopa depozytów w dolarach wynosi 6%. Inwestuję kryptowalutę w 8-12% ”.

Więcej ryzyka niż korzyści

ekran z giełdy Bitcoin

Kryptowaluty są jednak przede wszystkim aktywem spekulacyjnym. „Dlatego nie można w nie inwestować” – powiedział Eric Nyman, partner zarządzający Capital Times. – Mam jeszcze etery z wydobycia. Ale w krypcie nie ma nic specjalnego ani dużego. ”

Według eksperta kryptowaluty staną się atrakcyjne dla inwestycji dopiero po ich wykorzystaniu w prawdziwym życiu. Możliwe, że stanie się to w nadchodzących latach.

Marina Avdeeva, akcjonariusz zarządzający Arsenal Insurance, zgadza się, że kryptowaluta niesie ze sobą wysokie ryzyko spekulacyjne. „Nie inwestuję w kryptowaluty z kilku powodów: po pierwsze, ponieważ uważam to za bańkę mydlaną, a po drugie, istnieje wiele rodzajów kryptowalut, które niosą ze sobą wysokie ryzyko spekulacyjne. A poza tym mam miejsce do inwestowania – to nasza firma – powiedziała.

Inne rodzaje ryzyka obejmują ryzyko prawne i ryzyko utraty dostępu do portfela. To drugie jest możliwe, jeśli inwestor po prostu zapomni hasło lub urządzenie, na którym klucz był przechowywany, zostanie zgubione, skradzione lub spalone. Może się również zdarzyć, że giełda, makler lub portfel, w którym przechowywane są aktywa, zostaną zepsute, a pieniądze skradzione.

„Biorąc jednak pod uwagę długoterminową inwestycję, przeważa ryzyko utraty dostępu do portfela. Ponieważ w ciągu najbliższych kilku lat większość krajów wprowadzi przepisy dotyczące statusu kryptowaluty i pozwoli na swobodny i legalny przepływ ”- powiedział Michael Ritcher, menedżer aktywów w Kiborg.Systems.

Według niego zmienność kryptowalut jest bardzo wysoka w porównaniu z innymi rodzajami aktywów inwestycyjnych. Może osiągnąć 60 +% rocznie, a zmienność amerykańskiego indeksu giełdowego S & P500 nie przekracza 30%. Oznacza to, że w ciągu roku możesz zarobić około 60% i stracić tę samą kwotę.

„Dlatego osobiste pieniądze zainwestowane w kryptowaluty stanowią bardzo mały procent mojego kapitału inwestycyjnego i nie stanowią kluczowego aktywa inwestycyjnego w portfelu. Ale oni są. Mimo to jest to nowy składnik aktywów, być może składnik aktywów przyszłości i należy go przechowywać w portfelu inwestycyjnym. Używam różnych kryptowalut. Głównie te zawarte w Bloomberg Galaxy Crypto Index, który śledzi 10 najbardziej płynnych walut cyfrowych: Bitcoin, Ethereum, Monero, Ripple, ZCash, Bitcoin Cash, EOS, Litecoin, Dash i Ethereum Classic ”- powiedział Michael Ritcher.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *