Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty

portfel do przechowywania bitcoinów

Istnieje wiele rodzajów portfeli kryptowalut. Wszystkie różnią się funkcjonalnością, bezpieczeństwem i łatwością użycia. Najbezpieczniejsze są oczywiście portfele sprzętowe. Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych modelach.

Ledger NanoS

Ponad 1,32 miliona portfeli sprzętowych Ledger NanoS zostało sprzedanych na całym świecie, więc słusznie uważa się go za lidera branży. Jest to całkiem naturalne, biorąc pod uwagę dużą liczbę obsługiwanych kryptowalut i dużą uwagę programistów na bezpieczeństwo. Ledger Nano obsługuje wiele kryptowalut, w tym bitcoin, ether, XRP, lightcoin i inne. Firma stale poszerza ten asortyment o własne aplikacje i programy tworzone przez entuzjastów i testowane przez Ledger.

Ledger Nano S, który kosztuje około 120 USD, może obsługiwać od 5 do 18 programów jednocześnie. Portfel zawiera fabrycznie zainstalowane aplikacje do bitcoinów, eteru i autoryzacji dwuskładnikowej w formacie FIDO U2F.

Można je jednak usunąć lub wymienić. Nowe aplikacje można dodawać poprzez Ledger Manager – rodzaj bezpłatnego sklepu z aplikacjami. Nawet jeśli menedżer urządzeń został usunięty, tajne klucze do kryptowalut pozostają nietknięte. Możesz przywrócić do nich dostęp, ponownie instalując menedżera na urządzeniu Ledger. Tajne klucze są generowane podczas procesu inicjalizacji i przechowywane w specjalnym układzie scalonym.

Księga nie może ich skopiować i nie można ich śledzić z komputera. Nawet jeśli komputer jest kontrolowany przez hakerów, nigdy nie będą mogli uzyskać dostępu do zawartości układu. Po podłączeniu portfela do portu USB musisz wprowadzić kod PIN. Jeśli trzy razy z rzędu wprowadzisz błędny kod PIN, Ledger uruchomi się ponownie, usuwając całą zawartość. Atakujący nie będą również mogli zdalnie skasować portfela, wysyłając trzy nieprawidłowe kody PIN, ponieważ za każdym razem, gdy próbujesz wprowadzić, musisz usunąć i ponownie włożyć urządzenie do portu USB.

Nano S jest sterowany dwoma przyciskami; informacje o wszystkich operacjach są wyświetlane na ekranie. Pomaga to użytkownikom kontrolować, co się dzieje i bezpiecznie sprawdzać wszystkie transakcje. W przypadku kradzieży lub utraty Ledger Nano S dostęp do kont można przywrócić z 24-wyrazowej frazy zapasowej. Jest tworzony podczas inicjalizacji urządzenia.

Ledger Blue to kolejny portfel sprzętowy Ledger.

Ma taką samą funkcjonalność jak Nano S, ale wygląda jak iPad. Zamiast pary przycisków urządzenie jest wyposażone w kolorowy ekran dotykowy.

Trezor

sklepienie portfela bitcoin

Trezor jest głównym konkurentem książki. Został wydany w sierpniu 2014 roku i stał się pierwszym portfelem sprzętowym na rynku. Firma oferuje dwa modele:

Krypta Pierwsza

Vault One to niedrogi model zalecany dla początkujących w świecie kryptowalut. Portfel jest kompatybilny z komputerem i smartfonem i obsługuje systemy operacyjne od Windows 7 i wyższych, MacO 10.11 i wyższych, Linux i Android.

Trezor współpracuje z ponad 500 kryptowalutami i tokenami, w tym Bitcoin, Lightcoin, Dash, Zcash, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Ether (plus wszystkie tokeny ERC20), Ethereum Classic, Expanse, UBIQ, NEM i siecią testową Bitcoin.

Portfel można kupić w sklepie internetowym firmy za około 103 USD. Tajne klucze pozostają przy użytkownikach, więc cały portfel można przywrócić za pomocą 24 słów wygenerowanych podczas instalacji.

Słowa są tworzone offline i wyświetlane bez opuszczania urządzenia. Musisz wprowadzić kod PIN, aby skonfigurować i potwierdzić transakcję. Po każdej nieprawidłowej próbie czas oczekiwania ulega podwojeniu. Zatem 30 prób zajmie około 17 lat. Użytkownicy mogą dodać hasło do frazy zapasowej, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Działa jako 25. słowo. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia portfela można go przywrócić za pomocą hasła i kopii zapasowej.

KeepKey

portfel bitcoin keepkay

Wydany we wrześniu 2015 r. KeepKey jest trzecim najpopularniejszym komercyjnym portfelem sprzętowym na rynku. Działa z oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze użytkownika, odpowiedzialnym za generowanie, przechowywanie tajnych kluczy i podpisywanie transakcji. KeepKey jest stosunkowo duży i w dużej mierze odwzorowuje funkcjonalność Ledger Nano S i Trezor.

Jest także droższy niż analogi. Wysoka cena (około 130 USD) wynika z faktu, że programiści wyposażyli urządzenie w wysokiej jakości ekran, metalowy korpus i wysoki poziom ochrony. KeepKey obsługuje wiele kryptowalut, w tym bitcoin, eter, lightcoin, Bitcoin Cash, Dash, Dogecoin i wiele innych (pełna lista jest dostępna na stronie).

Portfel nie wymaga systemu operacyjnego i jest chroniony przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i programami szpiegującymi klawiaturę. Jest zasilany przez USB i musi być podłączony do komputera podczas użytkowania. W przypadku kradzieży lub utraty zawartość KeepKey można odzyskać z 12-wyrazowej frazy zapasowej wygenerowanej podczas inicjalizacji. Portfel pozwala również na konwersję monet bezpośrednio w portfelu.

Ta funkcja została dodana po zakupie KeepKey przez ShapeShift w sierpniu 2017 r. W ten sposób kryptowaluty można handlować bez tworzenia konta na giełdzie. Co gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo anonimowości.

Cool Wallet S

Cool WalletS wyprodukowany przez CoolBitX to mobilny portfel do przechowywania bitcoinów, lightcoinów, eterów, Ripple, Bitcoin Cash i tokenów ERC-20. Wytrzymały, lekki portfel wielkości plastikowej karty nie boi się wody, odporny na włamanie, nieuprawniony dostęp, wysokie i niskie temperatury. Urządzenie kosztuje 99 USD.

CoolbitX podpisał umowę partnerską ze zdecentralizowaną giełdą YOUDO, która umożliwia handel kryptowalutami bezpośrednio w portfelu. Aby wstępnie skonfigurować Cool WalletS, musisz zainstalować aplikację na Androida lub iOS.

Użytkownicy muszą go pobrać i zainstalować, a następnie połączyć się z portfelem przez Bluetooth za pomocą jednorazowego hasła. Następnie zostaną poproszeni o utworzenie nowego portfela. Podczas tworzenia portfela możesz utworzyć kopię zapasową składającą się z 12, 18 lub 24 słów.

W przypadku utraty pomoże przywrócić jego zawartość w aplikacji mobilnej. Możesz także użyć dowolnego innego standardowego portfela deterministycznego, który korzysta z tego samego protokołu.

Cyfrowy Bitbox

Cyfrowy Bitbox to minimalistyczny portfel szwajcarskiej firmy. Koncentruje się na bezpieczeństwie i poufności. Bitbox obsługuje nadmiarowość offline i uproszczoną, prawdopodobne odmowy, wiele podpisów.

Istnieje pełnoprawny klient dla aplikacji PC i mobilnych do weryfikacji i weryfikacji dwuetapowej. BitBox to portfel sprzętowy typu plug-and-play, który pozwala przechowywać, odbierać i wysyłać kryptowaluty. Obecnie obsługuje tokeny bitcoin, eter, lightcoin i ERC-20. W przyszłości programiści planują poszerzenie listy dostępnych monet. Urządzenie jest dostarczane z kartą micro-SD.

Znacznie upraszcza ochronę danych, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie. W przypadku kradzieży BitBox osoby atakujące będą musiały złamać hasło, aby uzyskać dostęp do monet. Jeśli włączone jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, potrzebują również drugiego urządzenia (takiego jak telefon komórkowy). Po 15 nieudanych próbach wprowadzenia hasła BitBox usunie całą zawartość i uruchomi się ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *